Liturgische schikking veertigdagen tijd 2021

Gepubliceerd door Anne op

Thema: Ik ben er voor jou

1e zondag van de 40 dagen tijd.

De boomstammetjes en glazen vormen samen een hart. Het woord hart is terug te vinden in
barmhartigheid. Het hart dat open staat voor een ander, het hart dat de ander ziet, medelijden heeft
en zich over de ander ontfermt.
‘open’ omdat het gaat om de ander, open in de zin van benaderbaar.

Opzoeken wie ziek is. Elkaar niet vergeten. Er zijn voor elkaar.
In de glazen staan bloemen die een klein beetje lijken op vergeet-mij-nietjes. Aan de rand van de schikking zien we gedroogde lavendelbloemen, een geurig symbool voor goede zorg.

2e zondag van de 40 dagen tijd.

Een ander te drinken geven, letterlijk ‘water’ of van ‘het levende water’.
De glazen zijn deze week gevuld met water waarin de bloemen van de hyacint drijven. De blauwe kleur van de hyacint verwijst naarhet spirituele, de verbinding tussen hemel en aarde. De vorm van het open hart wordt geaccentueerd door een geregen ketting van hyacinten nagels.

3e zondag van de 40 dagen tijd.

Onderdak geven is ook het zorgen voor veiligheid en een thuis.
Bij de opening van het hart van de schikking ligt een vogelnestje.
In de vaasjes plaatsen we een groot blad. Een blad dat als een dak kan dienen en beschermend is tegen regen en wind. Aan het grote glas hangen kleine vaasjes met kleine bloemetjes. Dit nederige kleine bloemetje mag schuilen in de geborgenheid.

4e zondag van de 40 dagen tijd.

Mattheüs 25:36
“Ik was naakt en jullie kleedden mij”

Een dik touw accentueert de open hartvorm. Een hartvorm staat voor barmhartigheid. Een vorm van barmhartigheid is de naakten te kleden. Jezus heeft ons geleerd wat barmhartigheid is. Jezus spoort ons ook aan om goede werken te doen. Een aantal stammetjes zijn deze week bekleedt met touw. (de naakten zijn gekleed)
In de glazen potjes ziet u bloeiende bloesems.

5e zondag van de 40 dagen tijd.

Mattheüs 25:35
“Ik had honger en jullie gaven mij te eten”
De schikking staat in een hartvorm. Een vorm van barmhartigheid is: de hongerigen te eten geven.
In Mattheüs 25 zegt Jezus: “Als je straks terugkijk: wat heb jij dan voor je naaste gedaan. Heeft hij te eten gekregen of kwam hij om van de honger?” Wie brood heeft kan leven, kan verder de toekomst in kijken. En daarmee denken we,
nu we richting Pasen gaan, ook aan het brood dat Jezus deelt.

In deze schikking ziet u de korenaren. Die symbool staan voor het brood, voor het eten.
De bonen die in de Biddag-schikking gebruikt zijn, zijn in het water gelegd en zijn ontsproten.
Deze voedzame zaden vormen de verbinding met het open hart (de vorm van de schikking)
Voedsel is de basis van ons bestaan. We hebben gebeden om een zegen over onze oogst.
Nu zien we de zaden ontkiemen. We vieren het begin van een goede oogst. Maar we kunnen alleen
van die wonder genieten, als we het samen delen. Zoals Jezus zichzelf aan ons heeft uitgedeeld, zo
delen wij wat wij hebben met elkaar.

6e zondag van de 40 dagen tijd.

Palmpasen

De tulpen zijn net wuivende palmen wat verwijst naar de intocht met Palmpasen.

In de vazen ziet u paarse tulpen. Paars is de kleur van de lijdenstijd. De tulp is het symbool voor gebed. De verbinding tussen de vaasjes wordt gelegd door rozemarijn. Het bitterzoete kruid, het kruid dat staat voor het feest dat overgaat in verdriet. En de klimop-takjes zorgen in deze schikking voor verbinding, symbool voor elkaar vast houden en dat we vol moeten houden.

Witte donderdag.

Het delen van brood en wijn verbindt ons aan het verhaal op Witte Donderdag. De wijnglazen zijn gevuld met wijn.
De korenaren staan voor het brood wat wordt gebroken op Witte Donderdag.

Goede Vrijdag.

Op Goede Vrijdag staat de kruisiging centraal. Een –dood- stille tijd. Het verraad, de verloochening en de kruisiging. Een kruis van stekelige rozentakken staat in het hart. Tussen de stenen ziet u bladeren van de judaspenning, verwijzend naar de zilverlingen, naar het verraad.

Het hart is nu gesloten. We richten ons niet meer naar buiten, we zijn naar binnen gericht.

PASEN.

Wie God liefheeft, heeft ook de ander lief. Het hart is vol met bloemen. De stammen en stenen zijn vervangen door meerdere vazen gevuld met allerlei voorjaarsbloemen. De vorm van het hart wordt geaccentueerd door buxustakjes.
Zo verbinden we de tijd voor Pasen mét Pasen. De steen is weggerold ! Alles staat weer open ! De dood jaagt ons geen angst meer aan, dus wat houdt ons nog tegen ? Nu kunnen we vol vertrouwen delen wat Hij ons gaf. Hij had ons lief en gaf ons alles, zonder reserves.
Halleluja.
De Heer is waarlijk opgestaan.

Categorieën: Uncategorized